Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: SAYE Aile Hekimliği Bilgi Sistemi Özellikleri  (Okunma Sayısı 17215 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
admin
Administrator
Hero Member
*****

Karma: +11/-2
Birim Kodu: 0000000000
Mesaj Sayısı: 2300


Site
« : Ekim 31, 2010, 23:07:42 ÖS »

1996 yılından beri Sağlık Bakanlığı merkezi uygulamalar ve birinci basamak yazılım programı yapan ve ilk sağlık ocakları otomasyonunu 2003 yılında Osmaniye’de gerçekleştirerek büyük bir başarıya imza atan bir ekip tarafından hazırlanan Sâye AHBS, günümüz modern yazılımlarının kullanmış olduğu en yeni teknolojileri Aile Hekimlerimize sunmanın büyük mutluluğunu yaşamaktadır.

Temel felsefemiz kullanıcıyı yazılıma adapte etmek değil , yazılımı kullanıcıya adapte etmek olduğu için Sâye AHBS ‘ nin temel yapısı günümüzde en yaygın kullanılan Internet Explorer , Mozilla Firefox ve Google Chrome tarzı yazılımlar örnek alınarak geliştirilmiştir.

•   Sekme (Tab) Özelliği
Internet sayfalarını gezerken kullandığımız sekmeleri , Sâye AHBS ile hasta kartlarında , raporlarda ve diğer bölümlerde kullanabilirsiniz. Aynı anda birden çok hasta kartı açabilir , hasta kartları arasında gezinti yapabilir , işi biten hasta kartlarını kapatabilir , aynı raporu farklı pencerelerde açabilir kayıtlarınız arasında özgürce dolaşabilirsiniz.

•   Çoklu İşlem Desteği

Bir taraftan kayıtlarınızı bakanlığa gönderirken bir taraftan da hasta muayene işlemlerinize kesintisiz bir şekilde devam edebilirsiniz. Sâye AHBS bilgisayarınızı en performanslı bir şekilde kullanmanız için dizayn edilmiştir ve aynı anda farklı birkaç işlem yapmanıza imkan sağlar.

•   Sihirbaz Desteği
Sâye AHBS içerisinde işlemlerinizi kolaylaştıracak , en zor işlemleri bile çok kolay bir şekilde hatasız yapmanızı sağlayacak sihirbazlar mevcuttur. Bu sihirbazlar ile hasta kayıtlarınızı yerinize vekalet edecek olan doktora birkaç tıkla aktarabilir, izlem olması gereken bayan hastalarınızın izlemlerini toplu bir şekilde girebilir ya da hastalarınızın adres bilgilerini çekip otomatik olarak ETF lerini oluşturabilirsiniz.

•   Plug-In (Eklenti) Desteği
Sâye AHBS , modüler bir yapıda tasarlanmıştır ve birçok parçanın bir araya gelmesiyle oluşturulmuştur. Parçalar birbirinden bağımsızdır ve istemediğiniz özellikleri programdan çıkarmak ya da yeni çıkan özellikleri programa eklemek çok kolaydır.

•   Dinamik Rapor Tasarımı

Sâye AHBS , kullanıcılarına kendi raporlarını tasarlama imkanı vermesinin yanı sıra kullanıcıların mevcut raporlarıda düzenlemesine imkan tanımaktadır. Bu sayede lokasyondan lokasyona farklılık gösteren bazı raporlarda kullanıcılar herhangi bir güncelleme beklemeden kendi değişikliklerini yapma imkanlarına sahip olurlar.

•   Özelleştirilebilir Arayüz
Kullanıcılar Sâye AHBS ‘ nin görünümünü , renklerini ve birçok bileşenin boyutu ve konumunu kendilerine uygun bir şekilde değiştirebilirler. Bu sayede kendilerini programa değil , programı kendilerine adapte etmiş olurlar.

•   Akıllı Yazılım (Smart Software)
Sâye AHBS , gün geçtikçe kendisini kullanan kullanıcının alışkanlıklarına adapte olur , aile hekiminin alışkanlıklarını takip eder , aradığı ilacın yada teşhisin birkaç harfini yazdığında daha önce yazmış olduğu kayıtlar içerisinden en çok yazılanları en üstte sıralayarak aranan kayda hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlar. Diğer programlar  kapanırken kullanıcıyı yedek alma konusunda uyarırken Sâye AHBS , açıldığı an arka planda sessiz sedasız yedekleme işlemini kendisi yapar ve program kapanırken kullanıcısını “yedek almalısın” diye rahatsız etmez. Belirli periyotlarla bakanlıkta ki hasta kayıtlarınızı arka planda sorgulayarak size yeni atanmış hastalarınızın bilgilerini otomatik olarak veritabanınıza kaydedip , ilişiği kesilmiş hastalarınızı ise ilişiği kesilmiş duruma getirip işlem sonucunda sizi bilgilendirir.

•   Destek
Sâye AHBS , kullanıcılarına destek konusuna büyük önem vermektedir. Gerek program içerisinden gerek telefonla gerekse web sitesinde ki forum aracılığı ile gelen öneri ve şikayetleri çok kısa  bir süre içerisinde değerlendirerek kullanıcı memnuniyetini en üst düzeyde tutmaya büyük önem vermektedir.

•   Performans
Sâye AHBS , plug-in tabanlı mimarisi sayesinde çok düşük özellikteki bilgisayarlarda bile sorunsuzca çalışabilmektedir. Çünkü programı çalıştırdığınızda programın tamamı hafızaya yüklenmez , sadece o an açtığınız bölüm hafızaya yüklenerek bilgisayarınıza çok fazla işlem gücü gerektirmeden ihtiyacınız olan bölümü çalıştırır. İşlem yapmadığınız bir an Sâye AHBS ‘ nin çalışıp çalışmadığınızı anlamazsınız. Sessizce bir köşede sizin talimatınızı bekler.


SAYE AHBS Hekim Modülü
Hasta Listeleme Arama
Muayene, İzlem, Aşı, Gebelik Kayıt Takip İşlemleri
İş Planı
İşlem Kayıtları (Poliklinik Defteri)
Aylık Çalışma Bildirimleri
İstatistik ve Raporlama
Mesaj ve Duyuru iletimi
İstek ve Öneri Bildirimi
Tek Arama Kutusundan Hasta Arama Motoru
Detaylı Hasta Listeleri. Misafir, Kesin Kayıtlı, Gebe, Loğusa, 15-49, Kadın, Bebek, Çocuk , Gezici Hizmet
Aile Kavramı, Tüm Aile Bireylerini Görüntüleme
Mernis, ESK, KDS,KPS Entegrasyon Kayıt Sorgulama
Sağlık Bakanlığı Kişi Listeleri Hızlı, Detaylı, Seçimli Eşleştirme
Klavye kısayol kullanımı ile Tek Tuş İle İşlem Erişimi
Tüm Muayeneleri Bir arada Görüntüleme, Epikriz Raporu
Muayene açma kapama iptal işlemleri
ICD10Kod veya Ada göre tanı seçimi
Muayene tekrarı
Önceki Receteleri görüntüleme, Reçete Tekrarı,
Online tetkik gönderimi, Sonuç Görüntüleme, Toplu Sonuç Görüntüleme
Etken madde ve ticari adı ile ilaç arama, Eşdeğer İlaçlar, İlaç Hızlı Listeleri, Sürekli Kullanılan İlaçlar, Alerjik İlaçlar
Adli, Sağlık, Ehliyet, İşgörmezlik(SGK), doğum, Hastalık Raporları
Veri Güncelleme, Gönderme
Veri Yedekleme Yedekten Geri Yükleme
Program Görünüm Tercihleri
Servis Bekleme Süresi Tercihleri
Kullanıcı Kayıt Yönetimi
Aile - ETF İşlemleri
Mernis Kullanıcı İşlemleri

Aile Sağlığı Elemanı Modülü
Tüm Koruyucu Sağlık Hizmetleri İşlemleri yapılabilmektedir
Gebe İzlem
Loğusa İzlem
Bebek İzlem,
Obezite takip
Aşı Kayıtları
İş Planı Takibi
Aylık Çalışma Formları,
İstatistikler
Yerel Performans Takibi


Hasta Kabul Modülü
Ön kabul yapılarak Aile Hekimi ve Aile sağlığı elemanının İşlemlerini azaltan modüldür.
Hasta kabul bölümü olan Aile Sağlığı merkezlerinde Hastalar ilk önce hasta kabule başvurur
Hekime kayıtlı ise işlem sırası alır ve hekim muayene listesine eklenir
Hekime kayıtlı değil ise Ön kayıt ile misafir olarak hekim listesine kaydolur
Aynı hasta kabul modülünden ASM deki tüm hekimlere yönlendirme yapılabilir
Sırası gelen hastaların isimleri kapı üstü monitörler arcılığı ile görüntülenerek hastalar bilgilendirilir


Poliklinik Kapı üstü Monitör Modülü
Bekleyen Hastalar için Sıra listesi  Kapı üstü monitörler aracılığı ile hastaların bilgisine sunulur,ayrıca eğitim filmi oynatmanıza imkan sağlar,hastaların  görüntülenmesi sağlanır  Sırası Gelen Hasta İsmi Kapı üstü monitörde  görüntülenerek çağrılır
« Son Düzenleme: Aralık 05, 2011, 23:59:27 ÖS Gönderen: admin » Kayıtlı

Sâye AHBS Teknik Destek

İletişim Bilgileri
------------------
+90 312 394 00 14
iletisim@saye.web.tr
Saye AHBS Yardım Forumu
« : Ekim 31, 2010, 23:07:42 ÖS »


 Kayıtlı
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer: